Ana Sayfa
Çalışmalarımız
Eğitmenlerimiz
İletişim
Medya
Program
Terapiler
Buradasınız: Ana Sayfa  /   Medya Merkezi
© Copyright 2013 - Alsancak Yoga  |  Tüm hakları saklıdır.
...
Tasarım: Odea Web  Barındırma: Datrom Hosting
Alsancak Yoga hakkında yazılı ve görsel basında çıkan haber ve röportajları bu sayfamız üzerinde bulabilirsiniz.
YENİ ASIR - "Agora'da Yoga Eğitimi Verildi"
Salı, 13 KASIM 2012
Agora Sohbetleri kapsamında Agora etkinlik alanında gerçekleştirilen Gizem Gümüşay ın yoga ile sağlıklı yaşam sunumu interaktif olarak gerçekleştirildi. Alsancak Yoga eğitmeni Gizem Gümüşay yoganın temel basamakları vede sağlık açısından sağlayabileceği faydaları anlatırken, dinleyicilerle birlikte yoga uygulamalarıda yaptı.

Yoganın fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlığıda olumlu etkilediğini vyrgulayan Gümüşay "Ögrendiğimiz nefes tekniklerini pratiğe dönüştürerek, günlük yaşamımızda uygulayabiliriz. Nefes farkındalığımızı zamanla geliştirerek duyguları yatıştırıp zihni dinginliğe kavuşturup, kalp atışlarımızı düzene sokabiliriz." dedi.

Her gece yatmadan önce yarım saat yoga yapılmasının beden ve zihni rahatlattığını vurgulayan Gümüşay dinleyicilerden gelen tüm soruları yanıtladı.
YENİ ASIR Sarmaşık- "Farkındalığınız Yoga ile Artsın"
Çarşamba, 17 EKİM 2012
Alsancak Yoga'da başlangıç, orta ve ileri seviye olmak üzere 3 farklı grupta yoga çalışmaları düzenlediklerini ayrıca 60 yaş üzeri kişiler, hamileler, anne, bebek ve çocuklar için de özel yoga çalışmaları gerçekleştirdiklerini dile getiren Yoga Eğitmeni Gizem Gümüşay,"Tüm bunların yanısıra kurumsal firmaların çalışanları için de yoga seansları düzenliyoruz. Yoga, çalışanların hayata daha pozitif bakmasını ve dolayısıyla daha verimli olmalarını sağlıyor" dedi.

Yoganın binlerce yıllık evrensel bir uygulama olduğunu dile getiren Gümüşay, yogayı ve insana kazandırdıklarını şu şekilde özetledi:

"Bütünleşmek ve birleşmek gibi anlamlar taşıyan yoga, kişilerin kendi içinde fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak bir bütünlük sağlamasına yardımcı oluyor. Bu sayede kişilerin hayata karşı farkındalıkları da artıyor. Günlük yaşamın koşuşturmacası ve stresi içinde kendi ile başbaşa kalamayan ve kendini yeterince iyi tanıyamayan insanlar yoga çalışmaları sırasında kendini tanıma fırsatı yakalıyor. Uzaklaştığı bedenine daha da yakınlaşarak kendini gözlemliyor. Bu insanlar için bulunmaz bir fırsat. Kişinin yoga ile keşfettikleri, onun hayatında iyiye yönelik bir değişim başlatıyor. Yani farkındalık olunca iyileşme süreci başlıyor. Kişi hem fiziksel hem de ruhsal anlamda iyiye doğru yöneliyor. Disiplinli bir şekilde yürütülen yoga çalışmaları sayesinde önce bedenini rahatlatan kişi bu rahatlığı hayatına da uygulayabiliyor. Yoganın temelinde varolan esneklik kişinin hayata daha esnek bakmasını sağlıyor. Yoganın insana kazandırdığı sakinlik ve dinginlik hali yaşanılan olaylara daha objektif bakmayı ve dışarıdan gözlemci olabilmeyi sağlıyor. Yani yoga kişinin hayatını her yönüyle disipline ediyor."
HABER TÜRK- "Alsancak Yoga'dan Doğaya Bin Fidan"
Salı, 25 EYLÜL 2012
Çeşme-Ildırı'da Ege Orman Vakfı işbirliği ile tesis edilen Uluslararası Çevre Okulu ENO adına oluşturulan ormana ilk bin fidan bağışı Alsancak Yoga'dan geldi.

ENO Ormanı'nın oluşturulacağı Çeşme-Ildırı ağaçlandırma sahasında Alsancak Yoga yönetici ve üyelerinin katılımı ile fidan dikim töreni düzenlendi.

Törende konuşan Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, yoganın insanların ruhunu ve bedenini yenilediğini, ağaçlandırmanın ise çoraklaşan doğayı yenilediğini belirtti. Alsancak Yoga yöneticisi Gizem Gümüşay, "Doğaya katkıda bulunmaktan mutluyuz" dedi.
YENİ ASIR, Sarmaşık - "Alsancak Yoga'nın Bin Fidanı Toprakla Buluştu"
Salı, 25 EYLÜL 2012
Çeşme-Ildırı’da Ege Orman Vakfı işbirliği ile tesis edilen Uluslararası Çevre Okulu ENO adına oluşturulan ormana ilk bin fidan bağışı Alsancak Yoga’dan geldi.

ENO Ormanı’nın oluşturulacağı Çeşme-Ildırı ağaçlandırma sahasında Alsancak Yoga yönetici ve üyelerinin katılımı ile fidan dikim töreni düzenlendi. Törende konuşan Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, 2000 yılından itibaren Finlandiya merkezli olarak faaliyet gösteren, amacı sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir çevre bilinci oluşturmak olan ve global bir iletişim ağı olan ENO programının Türkiye temsilcisi okulların geçen yıl Ege Orman Vakfı ile birlikte 15 bin fidanlık

“ENO Ormanı” oluşturduklarını söyledi. Gençol, yeni ENO Ormanı’nın ilk bin fidanlık bağışını yapan Alsancak Yoga yönetici ve üyelerine teşekkür etti. Gençol, yoganın insanların ruhunu ve bedenini yenilediğini, ağaçlandırmanın ise çoraklaşan doğayı yenilediğini belirtti.

Alsancak Yoga yöneticisi Gizem Gümüşay ise, ağaçlandırma çalışmasına katkıda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını, ağaçlandırma çalışmasının bin fidanla kalmayıp daha da büyüyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol ENO Ormanı’na ilk bin fidanlık bağışı yaparak koru oluşturan Alsancak Yoga Yöneticisi Gizem Gümüşay’a plaket takdim etti. Konuşmaların ardından ilk fidanlar toprakla buluştu can suları verildi.
Bu web sitesinin kullanımı, ticari kullanımı engelleyen Kullanım Koşulları ile belirlenmiştir. Bu sitenin diğer sayfalarına geçtiğinizde bu şartları kabul etmiş sayılırsınız.

Minimum yayın çözünürlüğü IE8 1280X800p -  En iyi yayın çözünürlüğü IE8 ve üstü 1440X900p
1
2
Çeşme-Ildırı'da Ege Orman Vakfı işbirliği ile tesis edilen, Uluslararası Çevre Okulu ENO adına oluşturulan ormana ilk bin fidan bağışını yaptık. ENO Ormanı'nın oluşturulacağı Çeşme-Ildırı ağaçlandırma sahasında, üyelerimizin katılımıyla ilk fidanları dikerek, can sularını verdik. 21 Eylül 2012'de düzenlenen...
sektorelhabermerkezi.com
16 Nisan 2013
Alsancak Yoga sektörel haber merkezinde yer aldı
Kemalpaşa'da Yoga Tanıtımı
Bülent Katarcı
9 Eylül 2017
Hem sağlıkta hem hastalıkta yoga iyi fikir.
Son yıllarda doktorlar, modern tıbbi uygulamaların yanında hastalarına yoga yapmalarını öneriyor.
Yapılan araştırmalar, yoganın fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu kanıtlıyor. MS’ten kalp-damar rahatsızlıklarına, konsantrasyon bozukluklarından kaygıya, kas-iskeletten sinir sistemine onlarca hastalıkta yoganın iyileşme sürecini hızlandırdığı, artık bir sır değil.
Yoganın sağlık üzerine etkilerini konuşmak için İzmir’deki Alsancak Yoga’nın kurucusu, aynı zamanda Ege Yoga Derneği’nin kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Gizem Gümüşay ile buluştum. Gümüşay, yoganın pek çok rahatsızlığın iyileşmesinde modern tıbba önemli katkılar sağladığının uzun yıllardır bilinen bir gerçek olduğunu ifade ederken, henüz bir sağlık sorunu olmayan bireylerin yaşamlarını hastalanmadan sürdürebilmeleri açısından da eşsiz olduğunun altını çizdi.

Doktorlar Faydanın Farkında
Şehir yaşamının getirdiği zorlukların, mesleki şartlar ve kaygıların, ekonomik koşulların ve hızlı sosyal değişimlerin insanların hem fiziksel hem de ruhsal sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğini hatırlatan Gümüşay, tüm bunların sonucunda ciddi rahatsızlıkların ortaya çıktığını belirtti. Üstelik bu baskıdan kurtulabilmek için kişilerin alkol, sigara, uyuşturucu madde kullanmak gibi zararlı alışkanlıklara yöneldiğini belirterek, doktorların ve uzmanların bu durumlara düşülmemesi için de yogayı önerdiklerini anlattı.
Yoga için merkezine başvuran kişilerin son yıllarda doktorlar tarafından daha yoğun bir şekilde yönlendirildiğini dile getiren Gümüşay, “Çünkü doktorlarımız biliyor ve takip ediyorlar ki yoganın rahatsızlıklar üzerine olan etkileri, her geçen gün daha fazla bilimsel çalışmalarla destekleniyor” dedi. Bir yoga eğitmeni olarak pek çok kez gönüllü olarak bilimsel çalışmaların içinde yer aldığını ve etkilerini kendisinin de doğrudan gözlemlediğini kaydeden Gümüşay, şöyle devam etti:

DEܒNÜN MS VE YOGA ÇALIŞMASI
“Örneğin geçen yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı ile MS hastaları üzerine altı ay süren bir çalışma yaptım. Ben ve ekibimizde kendisi de MS hastası olan yoga eğitmeni arkadaşım, doktorları tarafından gruplandırılmış MS hastaları ile haftada bir gün yoga seansları yaptık. Psikologların ve fizyoterapistlerin gözlemlediği ve takip ettiği bu çalışmalarımızın neticesi hem şaşırtıcı hem de harikaydı. Şaşırtıcıydı; çünkü, çalışmanın başında ve sonunda denge, yürüyüş, ağrı, yorgunluk, hareket korkusu ve depresyon değerlendirildi. 6. ayın sonunda hastaların yaşam kalitesinin zihinsel bileşeninde artış, depresyon ve yorgunluk seviyelerinde azalma ve yürüyüş değerlendirmesinde iyileşme görüldü. Harikaydı; çünkü, MS gibi ömür boyu süren bir hastalıkta sadece 6 ay gibi kısa sürede kişilerin yaşam kalitelerinde anlamlı ve olumlu etkiler görmek, açıkçası paha biçilemezdi. Yaptığımız çalışmaların benzerleri yurtdışında da pek çok hastalıkta yapılıyor. Örneğin Boston Üniversitesi’nden Chris Streeter ve arkadaşları, tüm majör beden fonksiyonlarını etkileyen vagus sinirinin uyarımının yoga ile düzenlenebildiğini ortaya koydu. Bu tür bilimsel çalışmalar, farklı hastalıklar için farklı yoga tekniklerinin insan fizyolojisini olumlu yönde nasıl etkilediğini gösteriyor. Hasta olanlar için bu olumlu etkiler varken, sağlıklıysak da sağlığımızı uzun vadede korumak ve dengede tutmak adına yogaya yaşamımızda yer açmak akıllıca bir yatırım gibi görünüyor. Yani yoga uygulamaları yapmak, daha iyi bir sağlığa, daha mutlu bir bireye ve topluma sahip olmak için doğru bir seçim.”